LOOKOUT

25 July – 5 August 10am-1pm | 6 & 7 August 12-6pm | FREE

LOOKOUT is a 2 week theatre project for 8-13 year olds where you’ll take part in workshops with local artists Andy Field and Beckie Darlington and then take part in a performance. Watch the trailer HERE.

Through 2 weeks of morning workshops you’ll imagine what the future of Hackney might be, exploring things like architecture and urban planning, technology and the environment, politics, community and science fiction. How will we travel around in the future? What new inventions will we use every day? What challenges will the people of the future face and how will they solve them? What would a perfect London of the future look like?

The workshops will involve talking, drawing, writing and performing and are suitable for children who are interested in any or all of those things. The performances on the 6 & 7 August will involve each of the children sharing their vision of the future through conversations with audience members. This will be an exciting opportunity for the children Involved to meet interesting people from across the borough and beyond.

There will be scope for bilingual English/Turkish performances should children want to perform to Turkish speaking audience members.

Andy Field and Beckie Darlington are artists based in Hackney. They collaborate with young people to create art projects about the world we live in. Projects they have created include a guide book to St Helens designed by children, rooftop conversations about the future in Cairo, Sao Paulo and Beijing, and a local TV news network run
entirely by children.

To take part you must be free for all 10 workshops and the 2 performance days taking place at Hackney Showroom:

Mon 25 – Fri 29 July (10am-1pm)
Mon 1 – Fri 5 Aug (10am-1pm)
Sat 6 & Sun 7 Aug (12-6pm)

To book your child/rens place on the project, please complete the form HERE. Places are prioritised for Kings Crescent residents and Hackney Homes tenants. We will confirm places by Monday 18 July.

Any questions: contact nina@hackneyshowroom.com

25 Temmuz – 5 Ağustos 10:00-13:00 | 6 ve 7 Ağustos 12-18:00 | ÜCRETSİZ

LOOKOUT, 8-13 yaş cocuklar icin, yerel sanatçılar Andy Field ve Beckie Darlington tarafından düzenlenen atölye calışmaları ve performanslardan oluşan 2 haftalık bir tiyatro projesidir. 

2 haftalık sabah atölyeleri boyunca, mimarlık ve şehir planlaması, teknoloji ve çevre, politika, topluluk ve bilim kurgu gibi konuları keşfederek, Hackney’in geleceğini nasıl olacağını hayal edeceğiz. Gelecekte nasıl dolaşacağız? Hangi yeni buluşları kullanacağız? Geleceğin insanları hangi zorluklarla karşılaşacak ve bunları nasıl çözecekler? Geleceğin mükemmel Londra’sı nasıl olurdu? … gibi sorular soracağız.

Konuşma, resim, yazı ve performans atölyelerinden oluşacak program, bu dallardan birine veya hepsine ilgi duyan çocuklar icin uygundur. Program, 6 ve 7 Ağustos’ta, çocukların izleyicilerle geleceğe dair vizyonlarını paylaşacakları performanslarla sonlanacak. Programa katılan çocuklar Hackney ve çevresindeki yetenekli ve ilginç insanlarla tanışma fırsatı yakalayacaklar. 

Program, çocukların Türkçe performans sergilemek istemeleri halinde buna destek olacak alanı sağlayacaktır.

Andy Field ve Beckie Darlington, Hackney’de yaşayan, içinde yaşadığımız dünya hakkında sanat projeleri yaratmak için gençlerle işbirliği yapan sanatçılardır. Gercekleştirdikleri projeler arasında, çocuklar tarafından tasarlanan St Helen rehber kitabi, Kahire, Sao Paulo ve Pekin’de gelecek hakkında terasta sohbetler ve tamamen çocuklar tarafından idare edilen yerel bir TV haber ağı yer alıyor.

Katılım için Hackney Showroom’da gerçekleşecek 10 atölye çalışması ve 2 performans günlerinin hepsinde müsait olmanız gerekiyor. 

25 Pzt – 29 Temmuz Cum (10:00- 13:00)

1 Pzt – 5 Ağu Cum (10:00-13:00)

Cts 6 & Paz 7 Ağu (12:00-18:00)

Çocuğunuzun projedeki yerini ayırtmak için lütfen bu FORMU doldurun. Başvuru yerleri Kings Crescent sakinleri ve Hackney Homes kiracıları için önceliklidir. Başvuruları 18 Temmuz Pazartesi gününe kadar teyit edeceğiz.

Herhangi bir sorunuz varsa: didem@hackneyshowroom.com ile iletişime geçebilirsiniz.